Dzięki uprzejmości Dominika Jaśkowca - Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, nasza delegacja miała wczoraj przyjemność wzięcia udziału w Konwencie Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic Miasta Krakowa.
Konwent, poza byciem ciałem doradczym w sprawach istotnych dla mieszkańców miasta, jest również miejscem wymiany doświadczeń, jak i forum informacyjnym w zakresie współdziałania jednostek organizacyjnych miasta i dzielnic. Szczególnie ważnym elementem spotkań Konwentu jest możliwość bezpośredniego kontaktu z zapraszanymi przedstawicielami wydziałów Urzędu Miasta, miejskich jednostek organizacyjnych oraz innych służb, co daje okazję do bezpośredniej i wzajemnej wymiany informacji i doświadczeń.
Przedstawiciele Rad Dzielnic są zawsze najbliżej mieszkańców, odbywając z nimi spotkania – znają najlepiej ich problemy. Dlatego nie mamy wątpliwości, że propagowanie naszej oferty i podejmowanych działań należy rozpocząć w Dzielnicach.
Właśnie dlatego akurat tutaj rozpoczęliśmy pierwsze rozmowy o współpracy z Radami Dzielnic Miasta Krakowa. Podczas spotkania zaprezentowaliśmy naszą ofertę usług (pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, organizacja szkoleń) i instrumentów rynku pracy (dofinansowanie otwarcia działalności gospodarczej, bon zatrudnieniowy, staże, opieka nad dzieckiem lub osobą zależną, wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy, prace interwencyjne, dofinansowanie do wynagrodzeń dla osoby 50+, bon szkoleniowy, dodatek aktywizacyjny), a także najnowsze wydanie Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy.
Niezależnie od konsekwentnej i cyklicznej obserwacji zdarzeń na rynku pracy, nasi eksperci podjęli próbę ich interpretacji. Aby zwizualizować sytuację na krakowskim rynku pracy w ramach Obserwatorium tworzymy m.in. mapy obrazujące ilość osób bezrobotnych w podziale na dzielnice. Analizy, uzupełnione o informację dotyczącą zakresu i adekwatności ingerencji w gospodarkę za pomocą środków publicznych (których dysponentem jest GUP) stanowi ciekawy punkt wyjściowy dla oceny perspektyw i możliwych (a czasami wręcz niezbędnych) narzędzi służących do zaprojektowania pożądanych zmian w obszarze przedsiębiorczości, rynku pracy, rozwoju kapitału ludzkiego. Efektem przeprowadzanej analizy i wczorajszego spotkania jest propozycja "Dzielnicowego pakietu wsparcia rynku pracy".