Nabór wniosków o dofinansowanie na otwarcie działalności gospodarczej

Print Drukuj
Od 21 lutego 2022 r. ogłaszamy nabór wniosków o dofinansowanie bezrobotnemu  podjęcia działalności gospodarczej w ramach środków Funduszu Pracy oraz projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.  Nabór potrwa do dnia 04.03.2022 r. godz. 14.45.
 
Wraz z rozpoczęciem naboru w dniu 21.02.2022 r.  o godzienie 10:00 zostanie przeprowadzony webinar w formie online dotyczący tematyki dofinansowania na otwarcie własnej działalności.
Aby wziąć udział w webinarze kliknij tutaj.

 
KTO MOŻE STARAĆ SIĘ O DOFINANSOWANIE
 
O dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej może starać się każda osoba bezrobotna.
Szczegółowe informacje dotyczące przyporządkowania rodzaju dofinansowania do konkretnej grupy docelowej znajdują się poniżej w dziale „Źródła finansowania dotacji".
 
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku to urząd podejmuje  decyzję o źródle finansowania. Wnioskodawca nie będzie musiał składać kolejnego wniosku w związku z zakwalifikowaniem do danego programu.
 
 
ZANIM ZŁOŻYSZ WNIOSEK
Osoby zainteresowane pozyskaniem dofinansowania prosimy o zapoznanie się z następującymi dokumentami:

Zasady dla osób ubiegających się o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej

1.Wniosek o dofinansowanie bezrobotnemu podjęcia działalności gospodarczej(.DOC),(.PDF)

2. Formularz Informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o pomoc de minimis /załącznik nr 2/ (.PDF)  - poniżej znajduje się wzór wypełnienia
Wzór wypełnienia załącznika nr 2/ (.PDF)
3. Klauzula dotycząca tytułu prawnego do lokalu /załącznik nr 3/
4. Formularz oceny wniosku
5. „Indywidualny Plan Działania" - Formularz IPD/
 
Celem założenia/zaktualizowania Indywidualnego Planu Działania określającego ścieżkę aktywizacji zawodowej (o którym mowa w pkt.1b zasad) należy uzupełnić i złożyć wraz z wnioskiem formularz „Indywidualny Plan Działania" - Formularz IPD/
 
SKŁADANIE WNIOSKU
 
Wnioski wraz z kompletem załączników w zaklejonej kopercie należy składać na Dzienniku Podawczym, pok. 119 lub przed wejściem do Urzędu, do urny opatrzonej napisem Dziennik Podawczy w terminie od dnia 21.02.2022 r. do dnia 04.03.2022 r. godz. 14.45
W przypadku wysłania wniosku drogą pocztową lub za pośrednictwem firmy kurierskiej decyduje data wpływu do Urzędu.

 
Kolejność składania wniosków nie decyduje o sposobie ich rozpatrzenia.
 
UWAGA!
 
Do wniosku należy dołączyć kserokopie dokumentów potwierdzających: 
  • wykształcenie (świadectwo szkolne, dyplom), 
  • kwalifikacje (zaświadczenia, certyfikaty), 
  • doświadczenie zawodowe (świadectwa pracy, umowy itp.) referencje, 
  • posiadanie tytułu prawnego do lokalu, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza (przedwstępna umowa użyczenia, najmu lub akt własności), 
  • podjęte przedsięwzięcia w kierunku uruchomienia działalności, tj. listy intencyjne i umowy przedwstępne z podmiotami gospodarczymi i osobami fizycznymi.
 
 
WNIOSKI ROZPATRYWANE SĄ W TRYBIE KONKURSOWYM,  NIE PODLEGAJĄ WERYFIKACJI PRZED ZŁOŻENIEM, PRACOWNICY URZĘDU NIE POMAGAJĄ W ICH UZUPEŁNIENIU, OD DECYZJI KOMISJI NIE PRZYSŁUGUJE ODWOŁANIE.
 
Odpowiedź na wniosek zostanie przesłana listownie do wnioskodawcy w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku.  W przypadku dużej ilości wniosków termin odpowiedzi może ulec przedłużeniu.
Urząd nie będzie informował telefonicznie o rozpatrzeniu wniosku.
 
Z uwagi z panującą sytuację epidemiologiczną oraz przyspieszenie procedury poprzedzającej podpisanie umowy, w  przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku formalności związane z zabezpieczeniem dofinansowania (tj. podpisanie weksla, deklaracji wekslowej i wymaganych dokumentów) będą leżały po stronie wnioskodawcy.
Po wcześniejszej konsultacji z pracownikiem tut. Urzędu (wzory dokumentów zostaną przesłane drogą mailową) dokumenty należy sporządzić na własny koszt u notariusza.
 
 
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA DOTACJI
 
  • Projekt PO WER -  „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy na terenie Gminy Miejskiej Kraków (VI)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Zgodnie z założeniami projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy na terenie Gminy Miejskiej Kraków (VI)" grupą docelową są osoby w przedziale wiekowym 18-29 lat.
 
  • Projekt RPO WM -„Aktywizacja osób w wieku  30 lat i więcej pozostających bez pracy na terenie Gminy Miejskiej Kraków (VII)" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020
Zgodnie z założeniami projektu „Aktywizacja osób w wieku  30 lat i więcej pozostających bez pracy na terenie Gminy Miejskiej Kraków (VII)" grupą docelową są osoby należące do co najmniej jednej z poniższych grup:
  • Osoby powyżej 50 roku życia,
  • Osoby długotrwale bezrobotne(pozostające bez pracy, gotowe do podjęcia pracy i aktywnie poszukujące zatrudnienia przez co najmniej 12 miesięcy),
  • Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności,
  • Osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie(Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia), czyli posiadających wykształcenie:
- podstawowe (ISCED 1 ),
- gimnazjalne (ISCED 2),
- ponadgimnazjalne – szkoła zawodowa, liceum, technikum (ISCED 3)
  • Kobiety nienależące do żadnej z powyższych grup (w przypadku zaktywizowania osób należących do w/w grup na zaplanowanym w projekcie poziomie).
 
  • Środki FUNDUSZU PRACYosoby nie spełniające żadnego z w/w kryteriów
Informacje o publikacji dokumentu