Bezpłatne szkolenia z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy w Krakowie

Print Drukuj

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnych pracodawców Grodzki Urząd Pracy podjął decyzję
o przeprowadzeniu kursu dla uchodźców szukających pracy w Krakowie pn. „Szkolenie z języka polskiego dla obywateli Ukrainy – podstawy komunikacji w życiu codziennym"

Głównym celem szkolenia ma być osiągnięcie poziomu znajomości języka polskiego umożliwiającego posługiwanie się nim w życiu codziennym. Poziom ten usprawni komunikację obywateli Ukrainy z Polakami,  ponadto przyczyni się także do zwiększenia szans na znalezienie zatrudnienia, a dzięki szkoleniom uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę o Polsce jak i polskim społeczeństwie.

Mając na uwadze, że większa część uchodźców to kobiety z dziećmi uwzględniamy także potrzeby komunikacyjne oraz opiekuńcze. Dzięki działaniom Prezydenta Miasta Krakowa osoby biorące udział w naszym szkoleniu mają zapewnione bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną w Krakowie. Dodatkowo na czas trwania szkolenia z języka polskiego istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki nad dziećmi w instytucjach rozmieszczonych po całym mieście. Listę instytucji świadczących bezpłatną opiekę nad dziećmi uchodźców będziemy rozdawać podczas rekrutacji do pilotażowego  projektu w zależności od miejsca zakwaterowania i potrzeby uczestników. Warto zauważyć, że uczestnicy projektu otrzymają również stypendium szkoleniowe finansowane z Funduszu Pracy.  
 
Obecnie rozpoczął się etap rekrutacji uczestników do projektu. Z racji, że jest to projekt o charakterze pilotażowy przewidujemy łącznie sześćdziesięciu uczestników, którzy będą odbywać zajęcia w pięciu dwunastoosobowych grupach. Cały cykl szkoleniowy będzie trwał osiemdziesiąt godzin dydaktycznych (20 spotkań po 4 godziny dziennie). Warto podkreślić, że udział w szkoleniu będą mogli wziąć uchodźcy posiadający status osoby bezrobotnej w związku z czym rekrutować do projektu będziemy osoby, które zarejestrują się w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.


 
Informacje o publikacji dokumentu