Dla niepełnosprawnych

Print Drukuj

Kim jest osoba niepełnosprawna?

Osoba niepełnosprawna – to osoba, której stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskała odpowiednie orzeczenie.

Jak otrzymać stopień niepełnosprawności?

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostaje przyznane przez odpowiednie instytucje orzekające na wniosek osoby zainteresowanej. Są nimi powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności oraz wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności (jako druga instancja o charakterze odwoławczym)

 

Wyodrębnione są trzy stopnie niepełnosprawności:

  • znaczny stopień niepełnosprawności równoznaczny z pierwszą grupą inwalidzką,
  • umiarkowany stopień niepełnosprawności równoznaczny z drugą grupą inwalidzką,
  • lekki stopień niepełnosprawności równoznaczny z trzecią grupą inwalidzką

Jakiej pomocy może oczekiwać osoba niepełnosprawna zarejestrowana w urzędzie pracy?

Osoba niepełnosprawna może być zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako:

  • bezrobotny – to osoba, która posiada ustaloną niepełnosprawność, jednak nie jest uprawniona m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, zasiłku stałego.
  • poszukujący pracy – to osoba, która oprócz ustalonej niepełnosprawności jest uprawniona  m.in. do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty socjalnej, zasiłku stałego.

Osoba z orzeczonym stopniem o niepełnosprawności, która jest zdolna do podjęcia zatrudnienia w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy, posiadająca status „bezrobotnego" może skorzystać ze wszystkich usług urzędu pracy i instrumentów przewidzianych dla osoby bezrobotnej.

 

Ponadto, osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji:

  1. szkoleń;
  2. stażu;
  3. prac interwencyjnch;
  4. przygotowania zawodowego dorosłych;
  5. badań lekarskich lub psychologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji;
  6. zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji;
  7. finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji;
  8. studiów podyplomowych;
  9. szkoleń na podstawie trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową;
  10. bonu na zasiedlenie;
  11. bonu szkoleniowego;
  12. bonu stażowego.
 

Dla osób niepełnosprawnych posiadających status „poszukującej pracy", a nie pozostających w zatrudnieniu, przewidziane są usługi urzędu pracy i instrumenty finansowane ze środków PFRON.

 

Instrumenty te są adresowane bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, jak też do ich pracodawców.

 
Uprawnienia pracodawcy zatrudniającego osobę z orzeczonym stopniem
o niepełnosprawności

 
  • Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika.
  • Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy.
  • Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.
  • Zwrot kosztów szkolenia pracownika.
  • Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy.
  • Zwolnienie z wpłat na PFRON.
  • Refundacja części wynagrodzenia lub składek na ubezpieczenia społeczne.
Uprawnienia osoby z orzeczonym stopniem o niepełnosprawności zdolnej do pracy, posiadające status „bezrobotnego" lub poszukującego pracy
  • Pomoc w znalezieniu zatrudnienia (pośrednictwo pracy).
  • Możliwość nabycia, uzupełnienia, podniesienia kwalifikacji zawodowych oraz zdobycia doświadczenia zawodowego (szkolenia, studia podyplomowe, staż).
  • Pomoc w wyborze odpowiedniego miejsca pracy przy uwzględnieniu predyspozycji zawodowych i możliwości zdrowotnych oraz wymagań w danym środowisku pracy (doradcy zawodowego).
Osoby niepełnosprawne podejmujące i prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą
 
  • Wsparcie finansowe na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.
  • Dofinansowanie do oprocentowania kredytu bankowego.
  • Refundacja składek ZUS.
 

Rodzaj przyznanego wsparcia zależny będzie od sprofilowanej pomocy podczas wizyty
u doradcy klienta w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Jakie przywileje w pracy posiada osoba niepełnosprawna?

Podstawowym aktem normatywnym regulującym prawa i obowiązki pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, w tym również uprawnienia niepełnosprawnego pracownika, jest ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 511, z późn. zm.).

W stosunkach pracy, tak jak wszystkich innych pracowników, zasady regulują przepisy prawa pracy, przede wszystkim Kodeks Pracy.

 
 
Lekki stopień niepełnosprawności
 
  • Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.
  • Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w godzinach nocnych i w godzinach nadliczbowych.
  • Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek, czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.
 
Umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności
 
  • Czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo
  • Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w godzinach nocnych i w godzinach nadliczbowych.
  • Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek, czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.
  • Osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
  • Osoba niepełnosprawna ma prawo do czasu wolnego od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym lub w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
 

Uwaga!

Wymienionych wyżej ograniczeń czasu pracy wszystkich osób niepełnosprawnych nie stosuje się:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy, na wniosek osoby zatrudnionej lekarz prowadzący badania profilaktyczne pracowników lub, w razie braku, lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę

Jak osoba niepełnosprawna może skorzystać z pomocy w poszukiwaniu pracy?

Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą poszukiwać zatrudnienia zarówno na otwartym rynku pracy, jak i w zakładach pracy chronionej, w zależności od wskazań zawartych w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy, który nie posiada statusu zakładu pracy chronionej,
w przypadku:

  1. przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej;
  2. zatrudnienia w formie pracy zdalnej.

Lista zakładów pracy chronionej zamieszczona jest na stronie: www.zpchr.pl

 

Do urzędów pracy mogą być zgłaszane zarówno oferty z otwartego rynku pracy jak
i zakładów pracy chronionej. Osoba niepełnosprawna w celu uzyskania informacji o ofertach pracy, może zgłosić się do urzędu pracy bezpośrednio lub skontaktować się telefonicznie. Wszystkie oferty pracy dla osób zarejestrowanych w urzędzie pracy, dostępne są również na stronie internetowej.

 

Pozostałe oferty pracy dla osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności znajdują się m.in. na stronach:

Oferty pracy zarówno dla osób niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych, można znaleźć na wszystkich dostępnych stronach internetowych dla osób poszukujących pracy.

Szczegółowe informacje dotyczące przywilejów niepełnosprawnych pracowników oraz korzyści wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych, znajdują się na stronach:

Informacje o publikacji dokumentu


Plan szkoleń grupowych na rok 2025

Print Drukuj

Poniżej prezentujemy plan szkoleń grupowych dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy finansowanych ze środków Funduszu Pracy oraz EFS+ w roku 2025.

Terminy zapisów na szkolenia: 25-31.03.2025r.

1. Kurs prawa jazdy kat. C, C+E wraz z kwalifikacją wstępną przyspieszoną dla kierowców wykonujących transport drogowy rzeczy z egzaminami państwowymi

2. Spawacz TIG - Kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG (141)  stali zwykłej i nierdzewnej**

3. Elektromonter (elektryk) zakładowy – Kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia elektroenergetyczne gr. G1 do 1kV (eksploatacja) wraz z egzaminem**

I.

O skierowanie na szkolenie grupowe może ubiegać się osoba uprawniona, która:

  1. Realizuje Indywidualny Plan Działania założony przed lub najpóźniej w dniu złożenia wniosku o skierowanie na szkolenie.  W Indywidualnym Planie Działania powinien zostać określony kierunek wskazanego szkolenia zawodowego. Wnioski osób, które nie realizują Indywidualnych Planów Działania lub ich Indywidualny Plan Działania nie przewiduje uczestnictwa we wnioskowanym szkoleniu zawodowym będą rozpatrywane negatywnie.
  2. Nie odmówiła w roku bieżącym oraz poprzednim bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych.
  3. Na szkolenia nie będą kierowane osoby, które skorzystały z aktywnych form (takich jak: szkolenia, staże, studia podyplomowe) w 2024 roku oraz bieżącym lub aktualnie uczestniczą w studiach podyplomowych dofinansowanych ze środków Funduszu Pracy, odbywają staż, otrzymały w bieżącym roku środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Urząd w roku kalendarzowym finansuje koszty jednego szkolenia.

II.

  1. W pierwszej kolejności na szkolenia będą kierowane osoby bezrobotne, które przedstawią oświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu po ukończeniu szkolenia wraz            z formularzem krajowej oferty pracy – preferowani pracodawcy działający na terenie Miasta Krakowa. W przypadku, gdy osoby z oświadczeniami pracodawcy nie wykorzystają całej puli miejsc w grupie szkoleniowej o zakwalifikowaniu na szkolenie pozostałych osób decyduje kolejność przyjmowanych kart zgłoszeń.
  2. Grodzki Urząd Pracy zastrzega sobie możliwość wprowadzania zmian w planie szkoleń wynikających ze zmian w zapotrzebowaniu na zawody i specjalności na rynku pracy, dostępności środków Funduszu Pracy lub Europejskiego Funduszu Społecznego plus oraz zmian wynikających z nowelizacji przepisów prawa.
  3. Termin zapisów na dane szkolenie może ulec skróceniu w sytuacji, gdy liczba kandydatów w znacznym stopniu przekroczy liczbę miejsc w grupie szkoleniowej.            W przypadku szkoleń cieszących się mniejszym zainteresowaniem termin zapisów może zostać wydłużony.
  4. Osoba może złożyć zgłoszenie wyłącznie na jedno wybrane przez siebie szkolenie. Złożenie zgłoszenia na inne szkolenie jest możliwe po uzyskaniu informacji                o niezakwalifikowaniu się na szkolenie wybrane w pierwszej kolejności.
  5. W przypadku szkoleń realizowanych w dwóch lub więcej grupach szkoleniowych nabór jest prowadzony osobno dla każdej grupy. Osoby niezakwalifikowane do grupy wcześniejszej i zainteresowane udziałem w szkoleniu w następnym terminie są zobowiązane do ponownego złożenia zgłoszenia na szkolenie.
  6. Osoby ze statusem poszukującego pracy nie pozostającego w zatrudnieniu posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą korzystać ze szkoleń finansowanych ze środków PFRON. Informacje na ten temat naboru wniosków podane zostaną w odrębnym komunikacie.

* Zaświadczenie wydano na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (t.j. Dz. U. z. 2014 r. poz. 622 ze zm.).

**Grupę docelową wsparcia w ramach projektu EFS + można objąć posiadającego status osoby bezrobotnej oraz znajdującego się w szczególnej sytuacji na rynku pracy:

    osoby powyżej 50 r.ż.,

    osoby długotrwale bezrobotne,

    osoby z niepełnosprawnościami,

    osoby do 30 roku życia

    migranci.

W pierwszej kolejności na szkolenia będą kierowane osoby bezrobotne, które przynależą do większej liczby grup docelowych projektu.

Szkolenia powinny być realizowane zgodnie z zasadą równości szans i niedyskryminacji osób z niepełnosprawnościami. Wymogi dostępności opisane poniżej:

https://www.pois.gov.pl/media/23674/publikacja_wersja_interaktywna_3.pdf

Załączniki

Zgłoszenie na szkolenie grupowe 2025
Zgłoszenie na szkolenie grupowe 2025.doc 111 KB
Zgłoszenie na szkolenie grupowe 2025 (1)
Zgłoszenie na szkolenie grupowe 2025.pdf 250 KB
Formularz krajowej oferty pracy
Formularz krajowej oferty pracy.doc 85 KB
Formularz krajowej oferty pracy (1)
Formularz krajowej oferty pracy.pdf 123 KB
Informacje o publikacji dokumentu


Szkolenia indywidualne - informacje

Print Drukuj
Czym są szkolenia?

Szkolenia dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy są formą aktywizacji zawodowej finansowaną przez urzędy pracy, prowadzoną w formie kursu. Uczestnik szkolenia otrzymuje co miesiąc stypendium równe 120% zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin; w przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin szkolenia wysokość stypendium ustala się proporcjonalnie, z tym że stypendium nie może być niższe niż 20% zasiłku. Po ukończeniu szkolenia uczestnik otrzymuje zaświadczenie lub inny dokument wystawiony przez instytucję szkoleniową.

Kto może skorzystać ze szkolenia?

Skierowanie na szkolenie może dostać zarejestrowana w urzędzie pracy:
  • osoba bezrobotna,
  • osoba poszukująca pracy:
    •  jest w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
    •  jest zatrudniony u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji,
    •  otrzymuje świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
    •  uczestniczy w zajęciach w centrum integracji społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
    •  jest żołnierzem rezerwy,
    •  pobiera rentę szkoleniową,
    •  pobiera świadczenie szkoleniowe, o którym mowa w art. 70 ust. 6,
    •  podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem,
    •  jest cudzoziemcem, o którym mowa w art. 1 ust. 3 pkt 2 lit. h-hb, k oraz m, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 6 i 7
  • osoba pracująca, wykonujących inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą w wieku 45 lat i powyżej, zainteresowanych pomocą w rozwoju zawodowym, po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy.
Decyzję o skierowaniu na szkolenie podejmuje starosta (urząd pracy) w oparciu o ustalenia indywidualnego planu działania.

Co należy zrobić, żeby otrzymać skierowanie na szkolenie?

O skierowanie na szkolenie można starać się na różne sposoby:
  • można złożyć wniosek o skierowanie na szkolenie wybrane z oferty rynkowej - wówczas należy uzasadnić celowość szkolenia; koszt takiego szkolenia urząd pracy finansuje do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia, (pomocnym źródłem informacji o ofertach szkoleń jest baza danych: http://stor.praca.gov.pl;
  • można otrzymać bon szkoleniowy - dotyczy to wyłącznie bezrobotnych do 30 roku życia (link do bon szkoleniowy).
Szkolenie w którym uczestniczy osoba bezrobotna lub poszukująca pracy musi być prowadzone przez instytucję szkoleniową wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych.

Podstawa prawna  
Informacje o publikacji dokumentu


Szkolenia zawodowe i staże dla osób z niepełnosprawnościami

Print Drukuj

 
Informację o aktualnie prowadzonym naborze wraz z dokumentami do pobrania znajdziesz tutaj.
Informacje o publikacji dokumentu


Szkolenia zawodowe dla osób niepełnosprawnych

Print Drukuj
Szkolenie ma na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz innych kwalifikacji zwiększających szanse na podjęcie zatrudnienia.

Z uwagi na indywidualne potrzeby osób z niepełnosprawnością, szkolenia dla osób niepełnosprawnych poszukujących pracy finansowane ze środków PFRON organizowane są w trybie indywidualnym.

Gdzie załatwić sprawę

Referat Obsługi Krajowego Funduszu Szkoleniowego i Organizacji Szkoleń
Telefon 12 68 68 235
Adres: ul. Wąwozowa 34 Kraków 31-752, pokój 235
Informacje o publikacji dokumentu


Staże. Informacja dla osób z niepełnosprawnościami

Print Drukuj

Na czym polega staż

Staż polega na nabywaniu umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą.

Okres odbywania stażu nie może być krótszy niż 3 miesiące.

Jak zorganizować staż

Wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu składa pracodawca czyli organizator stażu.

Termin naboru wniosków ogłaszany jest na stronie internetowej w zakładce Aktualności.

Kto może być skierowany na staż finansowany z PFRON

  • Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w GUP jako poszukująca pracy i niepozostająca w zatrudnieniu.
Uwaga
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w GUP jako bezrobotna może korzystać tylko ze staży finansowanych z Funduszu Pracy lub Europejskiego Funduszu Społecznego.

Realizacja

Staż może być realizowany na podstawie wniosku o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu, który składa pracodawca (organizator stażu).

We wniosku organizator stażu może wskazać swojego kandydata do odbycia stażu.

Po dokonaniu wyboru osoby na staż Urząd zawiera z organizatorem stażu Umowę.
 
Uwaga!
Stażysta nie jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu Pracy.
Zasady odbywania stażu reguluje rozporządzenie.

Ważne!
Stażyście przysługują 2 dni wolnego za każde 30 dni kalendarzowych odbywanego stażu.


W przypadku długotrwałego zwolnienia lekarskiego uniemożliwiającego realizację programu stażu Urząd może rozwiązać Umowę o zorganizowanie stażu.

Gdzie załatwić sprawę

Referat Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, Stanowisko Programów Rehabilitacji Zawodowej
Telefon 12 68 68 109
Adres: ul. Wąwozowa 34 Kraków 31-752, pokój 109
e mail: rehabilitacja-niepelnosprawni@gupkrakow.pl


Informacje o publikacji dokumentu