Podejmowanie pracy w Polsce przez obywateli UE/EOG i Szwajcarii
Praca w Polsce
Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii mogą podejmować zatrudnienie w Polsce bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.
Jak znaleźć pracę w Polsce?
W Polsce można szukać pracy we własnym zakresie, składając życiorysy wraz z listami motywacyjnymi do wybranych pracodawców lub za pośrednictwem:
- sieci EURES w ramach publicznych służb zatrudnienia
Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES) są formalną siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia (urzędów pracy) oraz innych organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych z państw członkowskich UE, EOG i Szwajcarii, działającą pod egidą Komisji Europejskiej i mającą na celu wspieranie mobilności pracowników w państwach członkowskich sieci.
Każdy obywatel UE, EOG lub Szwajcarii może skorzystać z usług oferowanych przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy w ramach sieci EURES. Do usług tych należy:
- pośrednictwo pracy na rzecz polskich pracodawców, szczególnie zainteresowanych zatrudnieniem cudzoziemców - obywateli państw członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii,
- informowanie o warunkach życia i pracy oraz sytuacji na rynku pracy w Polsce.
Szczegółowy zakres usług znajdziesz tutaj.
Powiatowe urzędy pracy zamieszczają oferty pracy w centralnej bazie ofert pracy. Oferty znajdziesz tutaj.
Aby skorzystać ze wszystkich ofert pracy będących w dyspozycji powiatowego urzędu pracy, należy zarejestrować się w tym urzędzie jako bezrobotny lub poszukujący pracy.
Rejestracja umożliwi dostęp również do tych ofert pracy, w których dane polskiego pracodawcy znane są jedynie urzędowi i które to dane nie są udostępniane na tablicy ogłoszeń ani w centralnej bazie ofert pracy.
Jeżeli cudzoziemiec - obywatel UE lub EOG lub Szwajcarii - nie zdecyduje się na rejestrację w powiatowym urzędzie pracy, może wówczas samodzielnie przeglądać oferty pracy zamieszczane przez powiatowe urzędy pracy w centralnej bazie ofert pracy. Część tych ofert zawiera dane o pracodawcach, którzy je zgłosili. Każdy zainteresowany może kontaktować się bezpośrednio z pracodawcą lub przesłać do niego dokumenty aplikacyjne. Dostęp do ofert pracy znajdziesz tutaj.
Wszystkie oferty pracy polskich powiatowych urzędów pracy są dostępne również na poziomie europejskim na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej (portalu EURES) prowadzonym przez Komisję Europejską www.eures.europa.eu. Na portalu tym można przeglądać oferty pracy polskich pracodawców zgłoszone do powiatowych urzędów pracy, w których polski pracodawca zadeklarował szczególne zainteresowane rekrutacją cudzoziemców z państw UE, EOG lub Szwajcarii. Oferty te zostały specjalnie oznaczone. Dostęp do ofert znajdziesz tutaj. Oferty te są publikowane w języku polskim, przy czym część każdej oferty jest przetłumaczona na wszystkie języki narodowe państw członkowskich.
Przed przyjazdem do pracy w Polsce warto zapoznać się z informacjami o warunkach życia i pracy w Polsce oraz z sytuacją na polskim rynku pracy. Informacje znajdują się na portalu EURES. Szczegóły znajdziesz tutaj.
Polecamy również zapoznanie się z materiałami informacyjnymi nt. warunków życia i pracy w Polsce publikowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w języku polskim i angielskim:
Szczegółowych informacji nt. dostępnego w ramach EURES wsparcia cudzoziemców – obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii w zakresie podejmowania pracy w Polsce udzielą doradcy EURES z wojewódzkich urzędów pracy. Kontakty do polskich doradców EURES znajdziesz tutaj.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.eures.praca.gov.pl oraz na portalu EURES www.eures.europa.eu
- agencji zatrudnienia
Każda polska agencja zatrudnienia powinna być wpisana do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia, czego potwierdzeniem jest certyfikat wydany przez marszałka województwa.
Agencja zatrudnienia od osób, dla których poszukuje zatrudnienia lub którym udziela pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia, nie może pobierać żadnych należności (z wyjątkiem faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicę).
Rejestr agencji działających legalnie na terytorium Polski znajdziesz tutaj.
- gazet z ogłoszeniami o pracy
Większość gazet codziennych, zarówno ogólnopolskich jaki i lokalnych, zawiera specjalne rubryki z ofertami pracy. - portali internetowych z ofertami pracy
Można w nich poszukiwać ofert pracy albo zamieszczać własne CV. Przykładowe strony:
Kiedy cudzoziemiec może podjąć legalne zatrudnienie bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę w Polsce
Jeżeli posiada:
- status uchodźcy nadany w Polsce, ochronę uzupełniającą w Polsce,
- zezwolenie na pobyt stały, ważną Kartę Polaka,
- zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zgodę na pobyt tolerowany w Polsce,
- zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce udzielone w związku z zawarciem małżeństwa z obywatelem polskim lub cudzoziemcem posiadającym status uchodźcy, ochronę uzupełniającą, zezwolenie na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE, pobyt tolerowany lub ochronę czasową nadaną w Polsce,
będzie:
- prowadzić szkolenia, brać udział w stażach zawodowych, pełnić funkcje w programach realizowanych w ramach działań UE lub innych międzynarodowych programach pomocowych,
- nauczać języków obcych w przedszkolach, szkołach, placówkach, ośrodkach, zakładach kształcenia nauczycieli lub kolegiach,
jest:
- studentem studiów stacjonarnych w Polsce studiującym w Polsce na podstawie wizy lub na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy wydanego z tytułu studiów,
- absolwentem polskiej szkoły ponadgimnazjalnej, stacjonarnych studiów wyższych lub stacjonarnych studiów doktoranckich na polskich uczelniach i w instytutach naukowych i badawczych.
- Rozszerzenie funkcjonujące od 1 grudnia 2020 r. Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii (Dz. U. poz. 2081) wprowadza m.in. zwolnienie z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych, wiz z adnotacją „Poland. Business Harbour", lekarzy i lekarzy dentystów, pielęgniarki i położne oraz ratowników medycznych posiadających prawo wykonywania zawodu (zgodnie z odpowiednimi ustawami).
Europejskie Służby Zatrudnienia i Europass
Podstawowym narzędziem dla pracodawców, którzy chcą zatrudnić cudzoziemca są usługi Europejskiej Służby zatrudnienia – EURES (European Employment Services). Jest to sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy, wspierająca mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym i transgranicznym, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechteinsteinie, a także w Szwajcarii. Sieć EURES została powołana przez Komisję Europejską aby ułatwiać swobodny przepływ pracowników na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez:
- udzielanie bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia zgodnie z prawem swobodnego przepływu pracowników w Unii Europejskiej;
- udzielanie pracodawcom pomocy w pozyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych;
- inicjowanie i organizowanie kontaktów bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami;
- informowanie o warunkach życia i pracy oraz sytuacji na rynkach pracy, z uwzględnieniem występujących tam zawodów deficytowych i nadwyżkowych;
- przeciwdziałanie i zwalczanie pojawiających się przeszkód w mobilności zatrudnienia;
- informowanie pracowników publicznych służb zatrudnienia oraz związków zawodowych i organizacji pracodawców o usługach EURES.
Sieć EURES nastawiona jest na informowanie, doradztwo i wspomaganie poszukujących pracy
z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, którzy chcą pracować w innym kraju członkowskim oraz pracodawców, którzy chcą rekrutować pracowników z innych krajów członkowskich. Usługi EURES są ogólnodostępne oraz bezpłatne.
Kolejnym narzędziem pomagającym w zatrudnieniu cudzoziemca z EU, oraz EOG może być Europass.
Wynika on z podstawowego prawa obywateli państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Ekonomicznego oraz Szwajcarii. Jest to prawo swobodnego przepływu osób. Umożliwia ono podjęcie pracy na terenie ww. państw bez konieczności uzyskiwania zezwoleń na podjęcie pracy. Ważny jest zatem jednolity sposób zaprezentowania swoich kwalifikacji i doświadczeń zawodowych. Sposób ten powinien być zrozumiały i czytelny nie tylko w kraju ojczystym, ale i w całej Europie.
Taki cel przyświecał Komisji Europejskiej, która zaproponowała zestaw pięciu dokumentów o nazwie Europass, dotyczący dokumentowania i prezentowania kwalifikacji oraz kompetencji zawodowych na poziomie europejskim. Europass został następnie przyjęty w formie Decyzji przez Parlament Europejski i Radę UE 15 grudnia 2004 r., która obowiązuje od 1 stycznia 2005 r.
Europass obejmuje portfolio 5 dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy (również w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajach kandydujących do UE).
- Europass – CV
- Europass – Paszport Językowy
- Europass – Mobilność
- Europass – Suplement dla absolwentów szkół wyższych
Europass – dokumenty dla absolwentów kształcenia zawodowego:
- Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe
- Europass – Suplement do Dyplomu Mistrzowskiego lub Świadectwa
Formularz CV jest dostępny we wszystkich językach UE na stronach portalu internetowego http://europass.cedefop.europa.eu/pl/home
Więcej informacji o Europass można znaleźć na stronie – przeniesienie na stronę www.europass.org.pl