XVII edycja Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy już dostępna - Grodzki Urząd Pracy w Krakowie
Grodzki Urząd Pracy w Krakowie zaprezentował najnowszą edycję raportu Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy, która tym razem skupia się na zmianach wynikających z uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 20 marca 2025 roku Ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. W publikacji zaprezentowano zmiany, które na nowo definiują funkcjonowanie publicznych służb zatrudnienia w kraju.
Nowa ustawa zastąpi obowiązującą od ponad 20 lat Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jej głównym celem są reformy, takie jak: uproszczenie procedur, większa elastyczność usług
oraz dostosowanie działań publicznych służb zatrudnienia do realnych potrzeb obywateli i rynku pracy.
„Ustawa to główny fundament określający działalność instytucji państwowych każdego szczebla. Jest taką instrukcją działania, tyle że posiadającą moc prawną. Dokument ten mówi nam wprost, czym jako urząd pracy mamy się zajmować. Natomiast jego zmiana, która ma obecnie nastąpić, to swoista rewolucja
dla nas wszystkich. Na ten moment oczekujemy na publikację ustawy w Dzienniku Ustaw.” - powiedziała p.o. Dyrektora Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Aneta Chanek.
Zmian w nowej ustawie jest wiele, natomiast do najważniejszych kwestii, które kompletnie zmienią sposób prowadzenia działalności powiatowych urzędów pracy w Polsce, należą:
- Możliwość rejestracji według miejsca zamieszkania – nie trzeba już będzie udawać się do urzędu pracy zgodnego z miejscem zameldowania.
- Nowe zasady zasiłków – pełna wysokość zasiłku także dla osób z krótszym niż 5-letni staż pracy.
- Indywidualne konta i cyfryzacja dokumentów – każda osoba bezrobotna, poszukująca pracy oraz pracodawcy będą mogli założyć konto w systemie teleinformatycznym, służące do kontaktu z urzędem, składania wniosków i odbierania decyzji.
- Stała opieka doradcza – każdemu bezrobotnemu zostanie przydzielony doradca ds. zatrudnienia, odpowiedzialny za wsparcie i indywidualne prowadzenie klienta.
- Elektroniczna baza CV – system samodzielnie będzie dopasowywał oferty pracy do zarejestrowanych życiorysów. Pracodawcy zyskają dostęp do kandydatów lepiej odpowiadających ich potrzebom.
- Pakiet aktywizacyjny – łączenie różnych form wsparcia (szkolenie, doradztwo, środki na działalność) dla osób wymagających kompleksowej pomocy.
- Szerszy dostęp do poradnictwa zawodowego – również dla osób niezarejestrowanych i przede wszystkim biernych zawodowo.
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia zakłada utworzenie nowych form wsparcia finansowego, takich jak:
- Pożyczka edukacyjna (z możliwością częściowego umorzenia).
- Bon na kształcenie ustawiczne.
- Bon na zasiedlenie – dla osób w każdym wieku (poprzednio dla osób do 30 roku życia).
Akt prawny zakłada także zwiększenie wsparcia dla szczególnych grup:
- Rodziny wielodzietne, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.
- Osoby do 30. roku życia – z indywidualnym podejściem i diagnozą kompetencji cyfrowych.
- Seniorzy – dofinansowanie dla pracodawców zatrudniających osoby 50+.
- Rolnicy posiadający większe gospodarstwa – dostęp do wsparcia rynku pracy.
Dodatkowo, zmienią się zasady dotyczące staży – wprowadzona zostanie możliwość potwierdzenia kwalifikacji, podniesione zostaną stypendia, a staże będą mogły odbywać się również w formie zdalnej.
Modernizacji ulegną również procedury związane z zatrudnianiem cudzoziemców – w tym pełna elektronizacja postępowań, uproszczenie procedur administracyjnych oraz zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie.
„Reforma ma ambicję unowocześnić instytucje rynku pracy, zwiększyć skuteczność ich działań i zapewnić dostępność usług dla szerszej grupy obywateli. Czas pokaże, czy nowa ustawa stanie się fundamentem nowoczesnej polityki zatrudnienia w Polsce, na co liczymy.” - podsumowała Dyrektor Chanek.
Statystyki i Dane o Bezrobociu
Według raportu w marcu 2025 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Krakowie wyniosła 2,2%, co oznacza stabilną sytuację na rynku pracy, choć z lekkimi zmianami, charakterystycznymi dla tego okresu w roku. W porównaniu do poprzedniego kwartału liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych wzrosła o 1007, osiągając poziom 11 664 osób. Większość bezrobotnych stanowią osoby w wieku 35-44 lat (27,6%) oraz 45-54 lat (25%).W I kwartale 2025 roku do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie zgłoszono 6366 wolne miejsca pracy, co oznacza wzrost o 24% w stosunku do poprzedniego kwartału. Najwięcej ofert dotyczyło zawodów takich jak: magazynier, kierowca samochodu osobowego, pakowacz ręczny, taksówkarz oraz pomocniczy robotnik budowlany.
Pełna wersja raportu „Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy” dostępna jest na stronie internetowej Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.