Wydawca treści

Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy

Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy
w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. 

Wysokość pomocy

Wysokość zwrotu ustala się dzieląc liczbę godzin przeznaczonych na pomoc osobom niepełnosprawnym przez liczbę godzin pracy osób niepełnosprawnych w danym miesiącu
i mnożąc uzyskany wynik przez kwotę najniższego wynagrodzenia. Liczba godzin przeznaczonych na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekroczyć 20% liczby godzin pracy pracownika w miesiącu.

Jak ubiegać się o pomoc?

Aby uzyskać zwrot pracodawca musi złożyć wniosek o zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy (...) do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu dokonuje zwrotu kosztów po zawarciu umowy.

Przepisy nie zabraniają, aby pracownikiem pomagającym pracownikowi niepełnosprawnemu była inna osoba niepełnosprawna. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niepełnosprawny pracownik pomagający osobie niepełnosprawnej nie powinien mieć problemów związanych z wykonywaniem czynności, w zakresie których służy pomocą innemu pracownikowi niepełnosprawnemu.

Refundacja kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy może dotyczyć również sytuacji, w której zarówno osoba niepełnosprawna, jak i pracownik pomagający, pracują w danym podmiocie od dawna, a zajmowane przez pracownika niepełnosprawnego stanowisko pracy i zakres obowiązków nie uległy zmianie. Taka sytuacja może zaistnieć jeśli dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia pracownika niepełnosprawnego i wyniknie z niego potrzeba udzielenia mu pomocy w wykonywaniu czynności na dotychczasowym stanowisku pracy.

Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu

Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać ze środków PFRON zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.

Ile wynosi refundacja

Wysokość zwrotu stanowi iloczyn kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu i miesięcznej liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego w miesiącu, przy czym liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekraczać liczby godzin odpowiadającej 20% liczby godzin pracy pracownika w miesiącu.

Informacje o wysokości pomocy w danym roku można również uzyskać pod nr telefonu 12 68 68 109.

Termin naboru wniosków ogłaszany jest na stronie internetowej w zakładce Aktualności.

Kto się może ubiegać

Pracodawca, który:
  • nie posiada zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON,
  • nie zalega z opłacaniem w terminie podatków i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • nie znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej,
  • zatrudnia osobę niepełnosprawną, która wymaga pomocy (potwierdzona zaświadczeniem o zasadności udzielania pomocy wydanym przez lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad tym pracownikiem) oraz osobę, która będzie tej pomocy udzielać.

Realizacja

Pracodawca składa wniosek o zwrot dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych (Wn- KZ część I i III) wskazując liczbę osób, których dotyczy zwrot i wnioskowaną kwotę. Refundacja przyznawana jest na podstawie Umowy, z tym, że zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przed podpisaniem Umowy.

Gdzie załatwić sprawę

Referat Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością, Stanowisko Programów Rehabilitacji Zawodowej
Telefon 12 68 68 109
Adres: ul. Wąwozowa 34 Kraków 31-752, pokój 109
e mail: rehabilitacja-niepelnosprawni@gupkrakow.pl
 
Komunikat w formie audio znajduję się poniżej:




 
Informację o aktualnie prowadzonym naborze wraz z dokumentami do pobrania znajdziesz tutaj.

 

Menu nawigacji